Bebek Giyim

Bebek Yuvası Nasıl Yapılır? (Babynest)

Baby Nest

Yeni doğan bebekler günde ortalama 20 saat uyumaktadır. Bu uykucu dönemlerde bebeğiniz için rahat bir ortam sağlamak birinci görevimizdir. İşte bebeğinizin bu önceliğine cevap olarak doğan bebek yuvası, babynest, kuş gözü diye adlandırılan mini bebe yatağı. Peki (BABYNEST) Bebek Yuvası Nasıl Yapılır?

Malzemeler

Kumaş:

  • İç ve dış farklı renklerle yapılacaksa ikisinden 1 er metre olmak üzere 2 metre kumaş
  • Tek renk olacaksa 1 metre kumaş
  • Kumaş cinsi nevresimlik herhangi bir kumaş olabilir, pamuklu kumaşlar, poplin

İçini doldurmak için:

  • Yarım kg Boncuk elyaf hem yatak kısmına hem dışına yetiyor.
  • Alternatif olarak yatak kısmı için sünger kullanabilirsiniz, ayrıca metre işi elyaf da kullanılabilir. Metre işi elyafı ben pek tercih etmiyorum, bebeği terletebilen cinsten oluyorlar çünkü.  Siz dokunur bakarsınız uygun görürseniz metre işi elyaf da olabilir.

Aksesuarlar:

  • 4 mt biye,
  • 6 mt pamuklu fitil veya kurdele (Biyenin içinden geçirilecek, büzdürme için kullanılacak)

İsteğe Bağlı:

  • 4 mt dantel veya fisto veya ponpon (süslemek için kullanıyoruz, tercihinize göre isterseniz koymayabilirsiniz)
  • Yatak kısmına benim yaptığım gibi desen işlemek isterseniz; aplike işlemi ve işleme yaptım, malzeme olarak zevkime göre renklerde pamuklu kumaşlar ve işleme ipleri kullandım.

Fotograflarla özetlediğim baby nest yapılışını fotograftaki numaralara göre detaylandırayım şimdi de..

1 ve 2

Her ne yapacaksam öncesinde kumaşları yıkayıp ütüleyip sonrasında kesiyorum, bunda da öyle yaptım. 30 derecede en kısa programı calistirdim. Kumaşlar bazen çekebiliyor, tedbir olarak yıkıyorum.

3 ve 4

İlk olarak internette bulduğum her yerde benzeri olan aşağıdaki kalıbı örnek olarak kullandım. Kullanacağımız kalıpla yapılan baby nesti 6 aya kadar kullanabilirsiniz. Babynestin asıl çıkış amacı bebeği yatakta yanınıza aldığınızda ezilmemesidir. Bu nedenle genellikle bu ölçüler kullanılmış, siz isterseniz ölçüleri büyütebilirsiniz.

Kumaşı deneme tahtasına çevirmemek için ise gazeteden ölçüp biçip kalıp çıkardım.  İki gazeteyi birbirne kağıt bantla yapıştırıp istenen boyuta getirip sizde ön iş olarak kalıp çıkartabilirsiniz, böylelikle aynı işi yapmak için her defasında kafa patlatmazsınız. Kenarda duran kalıbınız olur.

Kaynak

(BABYNEST) Bebek Yuvası Nasıl Yapılır? başlığı hakkında görüşlerinizi yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: