Bebek Giyim

Yenidoğan Bebek Giysi Özellikleri

YENİDOĞAN BEBEK KIYAFETLERİ

Bu yazımızda yenidoğan bebek giysi özelliklerinden bahsedeceğiz.

Yenidoğan Bebek Giysi Özellikleri

 • Doğal elyaflardan üretilmiş kumaşlar tercih edin
 • Pamuktan yapılmış giysiler en iyi seçimdir. Pamuktan yapılmış giysiler diğer sentetik elyaflara göre bebeğinizi sıcak havalarda daha serin tutar.
 • Pamuklu giysilerin yıkama ve bakımı kolaydır. Bakteri üretmez ve yumuşaktır.
 • Bebeğinizin hassas cildine karşı yumuşak ve doğal bir elyaf olan pamuklu kumaşlar kullanın
 • Düşük yanma tehlikesine sahip giysiler tercih edin. (Ürün etiketlerinde uyarıları kontrol edin)
 • Giysiler çıtçıtlı ve kolay giydirilebilir olmasına dikkat edin.

Yenidoğan Bebek Kıyafetleri

yenidogan bebek kiyafetleri
Yenidoğan Bebek Giysi Özellikleri

Tulum

Yenidoğan bebek kıyafetleri arasında olmazsa olmazlardan biri tulumlardır. Tek parça olmasının hem avantaj hem de dezavantajları bulunuyor fakat söz konusu bebeğin rahatlığı olunca tulumlarım bebeğe sağladığı konfor inkar edilemez oluyor. Bebeklerin tulum içerisinde ne kadar tatlı olduklarını da eklememiz gerekir. Birbirinden farklı ve şirin desenleri ile de hem kız bebekler hem de erkek bebekler için adeta vazgeçilmez bir parça oluyor.

Avantajları:

 • Tek parça olduğu için ayrı ayrı bir sürü şey giydirerek bebeği sıkmıyorsunuz.
 • Çorap kısmı tulumun bir parçası olduğu için bebeğin çorabı çıkarıp ayaklarını üşütmesi mümkün olmuyor.
 • Yıkarken ve ütülerken 2–3 parça değil tek parça kıyafet için bu işlemleri daha kolay gerçekleştiriyorsunuz.

Dezavantajları:

 • Tek parça olması bez değişiminde can sıkıcı olabiliyor çünkü çıt çıtları kapatırken o bacaklar asla durmayacak.
 • En ufak bir kirlenmede komple kıyafet değiştirmeniz gerekecek.

Zıbın

Bebekler için zıbın vazgeçilmez bir parçadır. Bebeği kucağınıza aldığınızda yahut yattığı yerde hareketsiz durmayacağı için belinin açılmasını engelleyecek bir kıyafet olup kısa ve uzun kollu modelleri bulunmaktadır. Yaz için de kış için de tercih edebileceğiniz bu kıyafet bebeğiniz ortalama 2 yaşına gelene kadar dolabınızdan eksik olmamalıdır.

Tayt

Bu kıyafetlere bebek pantolonu da denmektedir fakat bizim aklımıza pantolon dendiğinde kumaş ya da kot pantolonlar geldiği için bebek pijaması ya da bize en yakın geleni tayt demek daha doğru. Bebeğe güzel hareket özgürlüğü sağlayan ve giydirip çıkarması kolay olan bu kıyafetlerin kumaş yapıları da bebekler için oldukça uygundur.

Badi

Yenidoğan bebeklerin üşüme eşikleri biz yetişkinlere kıyasla oldukça düşüktür. Fakat terlemelerini de istemeyiz. Bu sebeple bir yere giderken ince katlar halinde giydirerek gerekirse üstünden fazla kıyafeti çıkarmak gerekir, bu durumda ve ev sıcaklığında bebeğe badi giydirmek oldukça kullanışlı oluyor.

Yelek

Bebeğe badi, tayt gibi kıyafet giydirdiğiniz zaman üşümesini önlemek için yelek gibi bebeği sıcak tutacak kıyafetler giydirmek gerekmektedir. Kolay giydirilip çıkarılabilmesi ile ebeveynler tarafından oldukça tercih edilen bir kıyafettir. Kültürümüzde de bebek doğmadan aile büyükleri tarafından (Örneğin anneanne, babaanne) yelek örülmesi son derece yaygındır.

Çorap

Vücudun en kolay üşüyen yerlerinin başında ayaklar gelmektedir. Bebeğin ayaklarının üşümesi ise hastalığa ve gaz problemlerine açık davetiye vermektedir. Bu sebeple bebeğiniz için yeterince çorap edinmeniz çok önemlidir. Tabii çorap alırken de çok şirin minik çoraplardan ziyade bebeğin ayağını terletmeyecek, sıcak tutacak ve bebeğin ayağından kolay bir şekilde çıkaramayacağı bir model olması önemlidir.

Eldiven

Yenidoğan bebek kıyafetleri arasında en önemlisi de eldivendir. Eldiven aslında bebeğin ellerinin üşümesini engellemesinin yanı sıra tırnakları ile kendini çizmemesi/zarar vermemesi için de son derece önemlidir. Çorap gibi eldiven alırken de bebeğin onu elinden çıkarmak isteyeceğini düşünerek bebeğin çıkaramayacağı ama konforunu da bozmayacak bir model seçmenizde fayda var.

Önlük

Özellikle ilk aylarda kusma durumu çok olacağı için bebeğinize bir takım önlük almanız oldukça kullanışlı olacaktır. Direkt kıyafetinin kirlenip değişmesinden ise önlüğü hemen çıkartmak daha kolay olacaktır. Sonra ki aylarda ise ek gıdaya geçince önlük olmazsa olmazınız olacaktır.

Bebek Ağız Bezi

Yenidoğan bebeklerde özellikle emzirme sonrası olsun normal zamanlarda olsun ağız akması olacaktır ve bebeğinizin ağzını yumuşak kendi steril ettiğiniz bezlerle silmelisiniz. Tabii bebeğinizi kucağınıza aldığınızda da ağız akması durumu olacaktır ve bebek için türlü mikrop bulunacak sizin kıyafetleriniz omzunuzdan ziyade arınık edilmiş ağız bezi koyduğunuz omzunuza ağzını değdiriyor olması daha sağlıklı olacaktır.

Bebek Giyim Markaları

Bebek Giyim Markaları
Bebek Giyim Markaları

Bebeklerin mini dünyası: Miniworld.

Bebe ve çocuk hazır giyim sektöründe çeyrek asırdır “Haknur” adıyla faaliyet gösteren firmamız, bebe hazır giyim özelindeki ürün gamını son dönemde sektörde beliren ihtiyaç çerçevesinde müstakil bir çatı altında devam ettiriyor. Bu minvalde, “Minidünya Tekstil Ltd. Şti.” adıyla faaliyete başlayan şirketimiz 2014 yılından bu yana Miniworld markası altında üretim yapıyor.

Miniworld olarak, 0-24 ay grubunun zıbınlar, takımlar, setler ve havlu grupları başta olmak üzere tüm tekstil ihtiyaçlarını karşılayabilecek modeller tasarlıyor ve üretiyoruz. Markamızın yurtiçinde son tüketiciler gözünde kazandığı bilinirlik sayesinde toptan satış yapan iş ortaklarımızın ihtiyaçlarına hızlı yanıt vermeye devam ediyoruz. Bu başarıyı yurtdışında da yakalayabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz.

ISO 9001, ISO 14001 ve EAC sertifikalı ürünlerimiz sektörde kaliteleri ile öne çıkıyor.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: