Bebek Giyim

Bebek Odası ve Tekstil

Bebe Odası ve Tekstil

Bebek Yatağı

Bebek  yatağı seçerken çok sert ya da çok yumuşak olmayan yarı ortopedik yatakları tercih etmelisiniz. Sert yatakların bebeklerin kaslarını yoracak ve uykuya geçişini zorlaştıracaktır.

Yatak seçiminde mümkünse anti bakteriyel ve doğal kauçuktan imal edilmiş “lâteks” yataklar tercih edilmelidir. Ancak daha ekonomik olan orta sertlikte yarı ortopedik yataklar da ihtiyaca cevap verecektir. Piyasada genellikle 70×130 veya 70×140 ebatlarında standart ölçülerde yataklar bulunmaktadır. Bunun yanında isteğe uygun ölçülerde yatak imal edilebilmektedir. Önemli olan yatağın karyolaya tam oturmasıdır. Yatağın daha temiz olması için yatak koruyucular kullanılmalıdır.

Yatak ile çarşaf arasına sıvı geçirgenliğini önleyecek bir koruyucu (alez) takılmalıdır. Böylece kusma, idrar kaçırma gibi sızıntıların temizlenme sonunda yatakta oluşturacağı bakteri, koku oluşumuna engel olunur. Ayrıca kullanılmış yataklar (örneğin bir başkasının çocuğundan kalma, yıllarca saklanan anne, babanın yatağı vb.) kesinlikle tercih edilmemelidir. Bu tip yataklar mikrop ve bakteri yuvasıdır.

Bebek Çarşafları

Bebeğin yatağında kullanılacak çarşafların % 100 pamuklu kumaştan ve rahat kullanım açısından lastikli olanlar tercih edilmelidir. Bebek takımlarında sentetik ürünler, bebeğin sağlığı açısından kesinlikle kullanılmamalıdır.

Bebek Yorganı

Yorgan bebeğin hareketlerini kısıtlayacak ölçüde ağır olmamalıdır. Nevresim takılarak kullanılmalıdır. Kirlendiğinde nevresimi çıkarılıp yıkanabilir özelliğe sahip olmalıdır. Bebek yorganları yaşanılan yerin hava şartlarına ve mevsimsel özelliklere göre kaliteli malzeme (pamuk, yün) kullanılarak yapılmalıdır. Kullanılan pamuk ve yünün iyi temizlenmiş, hijyenik şartlara uygun olmasına dikkat edilmelidir. Bebek yorganının makinede yıkanabilir özelliklerde olmasına dikkat edilmeli, başkasına ait yorganlar hijyenik açıdan kullanılmamalıdır.

Bebek Yastıkları

Bebeğin kullandığı yastıklar ilk doğduğu günden itibaren büyümesiyle birlikte farklı ölçülere sahip olacaktır. Bebeğin yastığında kullanılacak kumaşlar % 100 pamuk olmalı, içerisine dolduracağımız malzemenin bebeği terletmeyecek (elyaf gibi terleten) özelliklerde olmamasına dikkat edilmelidir. Bebek yastıklarında pamuk veya yün kullanılmalıdır. Bebek yastığının yumuşak olmasına özen gösterilmelidir.

Bebek karyolasında bebeğin uyurken kafasını çarpmaması için panfırlar kullanılmaktadır. Panfırlar yatak örtüsüyle uyumlu olmalıdır. Panfırlar bebek karyolasını hem süsleme hem de koruma amaçlı olarak kenarlardan bağlanarak kullanıldığı için dik durmaktadır.

Bebek Nevresim

Takımları Nevresim takımları yatak çarşafı, yorgan ve yastık kılıfından oluşan yatak setleridir. Bebek yatağında en sık kullanacağınız ürünlerdir. Bir bütün oluşturma ve çıkarılıp takılabilme özelliğine sahip olması gereklidir. Nevresim takımının %100 pamuktan imal edilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Bol dantelli, fırfırlı, fiyonklu olan gösterişli takımlardan uzak durulmalı; bu ürünlerin kıvrımlı yüzeylerinin temizliğinin ve ütüsünün zor olacağı göz önüne alınmalıdır.

Bebek Nevresim

Daha çok sade kolay yıkanabilir, ütülenebilir nevresim takımları seçilmelidir.

Nevresim takımlarında yatak örtüleri 0- 3 yaş arası bebekler sürekli uyuduklarından pek tercih edilmez. Nevresim takımları bebeklerin ihtiyaçlarından dolayı çok sık değiştirileceğinden yeteri kadar takıma sahip olunmalı ve tercihleriniz bebeğin cinsiyetine göre bol resimli ve uygun renklerde olmalıdır.

Bebek Battaniyesi

Bebeklerin özellikle farklı yerlere taşınmalarında ve bebek odasının dışında bulunduğu zamanlarda üzerlerini örtmede kullanılan ürünlerdir. Bebeğin doğduğu ilk aylarda genellikle pazen ve pamuklu kumaştan yapılanlar kullanılmaktadır. Soğuk günlerde de hazır ürünlerden yapılmış kalın yünlü battaniyeler kullanılmaktadır.

Bebek Cibinliği

Cibinlik, bebeğin ilk doğduğu aylarda kullanılan bir üründür. Bu ürünün de diğer tekstil ürünlerindeki özelliklere sahip olmasına dikkat edilmelidir. Tülden yapılmış olan bu üründe tül gözenekleri, bebeğin nefes almasını ve hava akımını engelleyecek kadar sık olmamalıdır. Cibinlikler ayrıca sinek ve benzeri canlıların bebeğe zarar vermesini de engellemektedir.

Bebek Odası Perdesi

Bebek odalarında en az bir pencere olması gereklidir. Odanın gün ışığını alması açısından pencere önemlidir. Ancak bebeğin özellikle uyku saatlerinde ışıktan etkilenmemesi için güneşlik bir perdenin olması odaya direk olarak giren ışığı azaltmaktadır. Ayrıca tül olarak takılan perdeler de bebeklerin cinsiyetine uygun, fazla ağır deseni olmayan bebek odası perdeleri de kullanılmaktadır.

Kaynak

Bebek Odası ve Tekstil hakkında düşüncelerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: