Site icon Haknur Bebe

KUMAŞLAR KAÇ DERECEDE YIKANMALIDIR ?

KUMAŞ CİNSİNE GÖRE YIKAMA DERECELERİ

Evde yıkamak istediğiniz çamaşırlarınız mı var, hangi kumaşı kaç derecede yıkamalıyım diye düşünüyor musunuz?  Çamaşır yıkamak çok güç ve önemli ev işlerindendir. Bu güç işi kolaylaştırmak için çamaşırları özelliklerine uygun koşullarda yıkamak gerekir.

Hem daha temiz olmaları hem de yıpranmamaları için kumaşların özelliğine uygun sıcaklıkta yıkanması önemlidir.

Çamaşırları yıkamadan önce mutlaka Yıkama talimatına bakınız !

Kumaş Çeşitleri

Çamaşıra ve lekeye en uygun Deterjan seçimini yapınız

Kumaş Özelliğine Göre Deterjan, Yumuşatıcı ve Ağartıcı Seçimi

1-Kumaş Cinsine Göre Deterjan Seçimi

Deterjan çamaşırın kirlilik derecesine, kumaşın cinsine, rengine ve suyun sıcaklığına, sertliğine göre ayarlanır. Bir litre su için bir gram deterjan miktarı hesap edilir. Bir kilogram çamaşır, makinede dört litre su ile yıkanacak ise dört gram deterjan kullanılmalıdır. Ülkemizde su sertlik derecesi yüksektir. Bu sebeple deterjan miktarı çamaşır miktarının % 1 olarak hesaplanır. Renkli çamaşırlar için özel deterjanlar kullanılır. Hassas ve sentetik kumaşlar için daha az deterjan kullanılır.

2-Kumaş Cinsine Göre Ağartıcı Seçimi

Ağartıcılar klorlu, oksijenli (ozon) ve hidrojen peroksitli olmak üzere üç gruba ayrılırlar. Ağartıcılar çamaşırın rengine, suyun sıcaklığına, suyun serlik derecesine ve çamaşırın kirlilik derecesine göre ayarlanırlar. Ağartıcılar ana yıkama programında kullanılır.

Beyazlara deterjanla birlikte ağartıcı da kullanabilirsiniz.

3-Kumaş Cinsine Göre Yumuşatıcı Seçimi

Son durulama suyuna ve soğuk suya katılırlar. Çamaşırların iyice durulanmış olması yumuşatıcının etkisini artırır. Yumuşatıcı miktarları kumaşın cinsine ve suyun sertlik derecesine göre ayarlanır. Yumuşatıcı miktarı makinelerde deterjan miktarı ile aynı orandadır.

KAYNAK

Exit mobile version