Site icon Haknur Bebe

Bebek Giysi Modelleri

Bebek Giysi Modelleri

Bebek Giysi Modelleri

Bebek giysi modelleri seçilirken öncelikle rahat ve kullanışlı olmasına dikkat edilmeli ve moda ikinci plana atılmalıdır. Bebek büyüdükçe hareketlerini kısıtlamayan, rahat giysiler seçilmelidir. İlk aylarda genellikle boydan tulum giyen bebeklerin altı ay sonunda giyebilecekleri giysi çeşitleri artmaktadır. Boydan elbiseler, ikili takımlar, pijamalar, pantolonlar, bahçıvan pantolonlar, şortlar, tişörtler,vs. giydirilebilmektedir.

Yazın güneşten koruyan şapkalar, kışın ise rüzgar geçirmeyen şapkalar kullanılmalıdır. İlk altı ay grubunda olduğu gibi kışlık giysilerde soğuk ve rüzgar geçirmeyen içi pamuklu anoraklar tercih edilmelidir. Rahat giyilebilen, ayrıntısız, az çıtçıtlı gömlekler, belden lastikli pantolonlar, yumuşak çoraplar ve zarf yakalı fanilalar kullanılmalıdır.

Bir-iki yaşındaki çocukların giysilik kumaşları, bebekliğe oranla daha çeşitli renkli ve değişik konstrüksiyona sahip olabilmektedir. Ancak bu dönem çocuğun en hareketli olduğu dönem olduğundan giysinin rahat ve hareketleri kısıtlamayacak özellikte olması ön planda tutulmalıdır.

Tulum Fanila

Çeşitli aplike, süsleme ve kumaş türleriyle beraber çok çeşitli tulumlar üretmek mümkündür. Hemen hemen hepsi %100 pamuklu kumaşlardan üretilmektedir. Örneğin süpremden üretilmiş, sade modelli bir tulum, bebeğin gece giysisi olabilmektedir. Tulum çeşitleri, mevsimlere göre ve bebeğin yaşına göre aşağıdaki gibi 4 grupta sınıflandırılabilmektedir:

Fanila

Piyasada body olarak bilinen tulum-fanila, bebeğin hareketlenmeye başlamasıyla çok tercih edilen bir giysi çeşitidir. Nedeni ise ağa kadar uzaması, ağ kısmında çıtçıtla kapatılması; dolayısıyla bedenle bütünleşmesidir. Bu nedenle 6. aydan sonra en çok tercih edilmesi gereken giysi çeşitidir. Bu giysi bebeğin hareketi ile belinin açılmasını, dolayısıyla üşümesini engellemektedir.

Fanilaları uzun ve kısa kollu diye iki gruba ayırmak mümkündür.

Zıbın

Bebek Giysi Modelleri- Bebek Zıbın

Özellikle ilk 3 ayda giydirilen anvelop şeklinde olan ve doğrudan çıplak deri üzerine giydirilen ve genellikle süpremden dikilen bir giysi çeşididir. Tulumun altına, bebeğin üşümesini engellemek amacıyla giydirilmektedir. Kaynamaya dayanıklı ve oda ısısında sıcak tutmayan pamuklu zıbınlar tercih edilmelidir. Bebek, iyi ısıtılamayan bir ortamda yaşıyorsa uzun kollu ve daha kalın zıbınlar tercih edilmelidir.

Pantolon

Bebek Giysi Modelleri – Bebek Pantolon

Pantolonları patikli-patiksiz ve bahçıvan pantolon şeklinde üçe ayırmak mümkündür.

Bluz

Bluz, ilk aydan itibaren kullanılabilmektedir. Tulum içine veya tek olarak giydirilebilmektedir. 6-8 Aydan sonra bebeklerin giysileri daha çok iki parçalı tasarlanmaktadır. Bebeklerin bu yaşlarda anne sütünün yanında başka gıdaları almaları ve kendi kendilerine yemeye çalışmaları nedeniyle üstleri daha çabuk kirlenmektedir. Böylece giysilerin sadece kirlenen parçaları değiştirilmektedir. Dolayısıyla bluz-pantolon ikilisinin kullanımı artmaktadır.

Ceket

Ceketler kapşonlu ve kapşonsuz olmak üzere ikiye ayrılmaktadır:

Dış Tulum

Özellikle ilk aylarda bebeğe giydirilen, iç kısmı elyaflı, astarı pamuklu ve dış kumaşı genellikle PES–Pamuk karışımlı olan kışlık dış giysidir. Kapşonlu olup hem vücudun üst kısmını hem de bacaklarını sıcak tutması nedeniyle soğuk havalar için ideal bir giysidir. Yeni doğan için üretilen dış tulumlar, genellikle patikli ve kapşonlu olup bebeğin vücudu tek parça giysi ile soğuktan korunmuş olmaktadır.

Kaynak

Bebek Giysi Modelleri hakkında düşüncelerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz.

Exit mobile version